Kaks õunamoosi

Siis nutsin ma, sest kõik ilus on üürike ja õhtud olid juba pimedad. Kurvastades astusin sügisesse ja teadsin, et varsti on kõik vaid tuhk.
“Preeriakoerad”
Jonas Gardell

Ehkki ma endiselt arvan, et teadmine sellest, kui üürike on kõik ilus (hakkasin otsima, kus ma sellest kirjutasin, siin nimelt, ja leidsin, et tolle postituse meeleolud ja meelespead on praegusele ajale ikka liiga suureks kontrastiks), võiks pigem lohutavalt kui masendavalt mõjuda, on tõsi, et septembri hääbuv ilu toob kaasa selle, et kurbus, kummaline tunne, saab võitu. Oktoobris läheb tavaliselt jälle paremaks.

Hoidistamisest rääkida oleks praegu ajakohane, aga ega ma tegelikult kuigi kõva hoidistaja ei olegi. Suurema osa kraami lükkan  mõnevõrra lihtsama vastupanu teed minnes sügavkülma ja kui klassikud – murakamoos, metsmaasika-mustikamoos – välja arvata, siis moosi keetma hakkan ma alles siis, kui kohtan midagi teistmoodi põnevat, mida saab kenadesse purkidesse paigaldada. Nagu need kaks õunamoosi näiteks.

Ja siis jääbki õigupoolest rohkem aega selleks, et varuda neid veidi teistsuguseid hoidiseid. Ilusaid hetki. Mälestusi. Lugusid. Toorainet nende jaoks kogutakse koos oluliste inimestega, nüansiks lisatakse jagatud maitseid, lõhnu, värve, muusikat, meeleolusid. Need hoidised on piiramatu säilivusega ja otsa ei lõpe nad eal, kui palju ka ei tarbiks.

Niisiis on ka muusika siia juurde temaatilis-nostalgiline, kandes kaasas üht ammu tallele pandud ilus-üürikest mälestust – Barrabas “Dolores”. September, on my mind…

Õuna-šokolaadimoos
(allikas: ÕL retseptivihik)

1 kg õunu
2 dl vett
300 g suhkrut
200 g tumedat šokolaadi

Puhasta ja tükelda õunad (koduaia õunu mina ei koori, pealegi meeldib mulle natuke tükiline moos, aga soovi korral võid õunad ka koorida), pane koos veega potti ja keeda pehmeks. Lisa suhkur ja tükeldatud šokolaad, keeda veel 10 minutit ning tõsta kuumalt purkidesse (väga kaua ei säili).

Õuna-piparmündimoos
(allikas: ÕL retseptivihik)

1 kg õunu
2 dl vett
300 g suhkrut
5-6 värsket piparmündioksa

Puhasta ja tükelda õunad, pane koos veega potti ja keeda tasasel tulel pehmeks. Lisa suhkur ja piparmündioksad ning keeda veel kümmekond minutit. Tõsta moos purkidesse ja sule õhukindlalt.

One response to “Kaks õunamoosi

  1. Kui palju ilusamad on meie ettevõtmised, kui neile lisada sõnadevürsti 🙂 Äitäh, et leidsin sinu blogi Nami-Nami retseptikogu Fb- seinalt, kus ta viitab küll kruupidele, kuid otsin sügiseses pimeduses kõike, millel päikest meenutav värv või tegu 🙂

    Meeldib

Kommenteeri

Kommenteerimiseks palun logi sisse, kasutades üht neist võimalustest:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s