#Metintartu

Metallica kohta on neil päevil muidugi igaühel mingi arvamus.

Kes kuulutas, et kommerts ja pole enam see ja ühesõnaga tema sinna kontserdile mingi hinna eest ei lähe ja see kõik on üleüldse ainult mingi massipsühhoos.

Teine kategooria deklareeris taseme oletatava puudumise kohta umbes seda sama, aga käis kontserdil siiski, et saaks pärast õigusega hambaid teritada.

Kolmas seltskond pole ilmselt eales kuulnud ühtegi Metallica laulu (välja arvatud vast “Nothing Else Matters”), aga läks kontserdile, sest see on ju sellise mastaabiga üritus, kuhu peab minema, mis siis, et tegelikult oleks tahtnud Õllesummerit.

Ja ma arvan, et ka minusuguseid oli üksjagu. Ehk siis – ma olen nende muusikat armastanud suurema osa elust, tean pooli laule peast, üldiselt suhtun neisse üsna kriitikavabalt, aga ei defineeri ennast ega oma ellusuhtumist Metallica fänniks olemisest lähtuvalt. Ühesõnaga pole selle subkultuuri esindaja, ehkki seda peab ka möönma, et metal-subkultuurile murdis Metallica truudust juba ammu ning seda žanripuhtuse hindajad neile iialgi andeks ei andnudki. Sedamoodi on juba ammuaega tegemist peavoolu rokipublikule täiesti söödava kraamiga, aga nagu öeldud, mind see ei sega. Nende muusika on suuremalt jaolt geniaalne ja see on see, mis minu jaoks loeb. Tõsi, ka kogu oma kriitikavabaduse juures ei ole ma väga palju kuulamisväärilist leidnud albumitelt “St. Anger” ja “Death Magnetic”. Aga see selleks.

Niisiis. Eelöeldut arvesse võttes oli selge, et kui Metallica sõna kõige otsesemas mõttes koduõuele tuleb, siis oleks ju veider mitte kontserdile minna. Pealegi jõudsin järeldusele, et Metallica on üks väheseid bände, kelle pärast ma üldse olen valmis sedasorti massiüritust välja kannatama.

Ma ei pidanud pettuma. Metallica pole oma taset kontsertbändina mitte karvavõrdki kaotanud. Laval haltuurat ei tehta ning mitte kordagi ei tekkinud nende 2,5-tunnise etteaste jooksul tundepoegagi, nagu oleks tegemist mingi kustuva tähega. See oli väga hea kontsert. Minu jaoks kolmas kord Metallicat laivis näha võis vabalt olla neist parim.

Publikuvaatlus kontserdi ajal küll kinnitas kahtlusi, mis mul eelnevalt olid tekkinud. Ma olen loomulikult kaugel sellest, et arvata, nagu peaks inimene enne kontserdipileti ostmist tõestama oma suutlikkust “Master of Puppets” peast kaasa laulda, aga siiski oli see segment publikust, kes elavnes alles üldtuntud hittide “Nothing Else Matters” ja “Enter Sandman” kõlades, üsna märgatav. Lisaks tundus mulle, et viimaselt albumilt mängitud neli pala ei tekitanud rahvas üldse mingit äratundmist (kuigi erinevalt kahest sellele eelnenust on seal piisavalt head kraami), ent samas ei paistnud paljud ka teadvat, mis pala algab helikopterimürina ja tulistamisega (“One” loomulikult). Nii et mina ei tea, misasja need inimesed siis üldse kuulanud on.

Aga veel. See eesti keeles lauldud “Insener Garini hüperboloid” muidugi, mis põhjustas igi-eestlaslikke järelkajasid. 

Miks just see laul?

Miks nad sellise aktsendiga laulsid ega eesti keele hääldust paremini ära ei õppinud?

Postimehe arvustuses (selle autor muuseas kirjutab ka ooperiarvustusi, nii et tema puhul tuleb lähtuda definitsioonist “ooperikriitikud on nagu kõik muud kriitikud, ainult hullemad”) tõstatatakse küsimus, kas tõsiseltvõetav traadibänd peaks sellise publikule perssepugeva klounaadiga tegelema.

Hah.

Ja mida me siis selle taustal peaksime arvama ajutiselt Metallica logo stiilis kujundatud Tartu linna siltidest, mis kuuldavasti bändiliikmetes suisa vaimustust olla tekitanud? Et kas ühel tõsiseltvõetaval linnavõimul ikka sobib mingile bändile pugemiseks niisugust tsirkust teha?

Kuulge. Saage üle.

Minu meelest oli tegemist väga lõbusa vahepalaga, mis muidugi oli täpselt nii pealiskaudne nagu ongi kogu meelelahutusmaailm. Ent pigem ma küll leian, et selliseid žeste võibki endale lubada justnimelt Metallica staatuses bänd, sest neil ei ole seda tegelikult vaja, publik on neil peos niisamagi; seevastu mõne kehvema kategooria kollektiivi esituses võiks see ehk küll mõjuda meeleheitliku pugemisena.

Mis nüüd aga puutub laulu valikusse, siis selles suhtes käidi ka hiljem mitmesuguseid variante välja, alates Gunnar Grapsi ja Metsatölli repertuaari kuuluvatest paladest kuni õudusunenäoni “Kaugel külas” (!) (jah, ma ei kannata seda taidluskollektiivi silma otsaski) välja. See viimane ehk siiski oli nali, aga no ma ei tea, äkki siis juba kohe “Ta lendab mesipuu poole”? (Ärge saage valesti aru, ma hindan eesti koorimuusikat väga kõrgelt ja nimetatu on üks kaunimaid laule üleüldse, aga me räägime siin parajasti Metallica kontserdist, eks ole.)

Eks on muidugi natuke armas ka, et me ennast nii tõsiselt võtame, aga üldiselt jäi kogu sellest hädaldusest ühe süütu vahepala üle mulje, et eestlaslikule masohhismile oleks ikka paremini sobinud, kui bänd poleks näiteks üldse vaevunud endale selgeks tegema, kuhu nad esinema tulid ning James Hetfield oleks alustanud tervitusega “Hello, Latvia!”

16 responses to “#Metintartu

 1. Ma usun, et osadel pole üldse mingit arvamust või on just rõhutatult ükskõikne (‘Misasi see Metall-liissa on?! :O). 🙂
  Minu meelest on lahe, et nad käisid TARTUS!!! Jah, see oli kohati tüütu ja kurnav (nt neile, kes tahtsid pärast tööpäeva koju Raadile jõuda ja siis veel magada ka), aga ikkagi – TARTUS!!! Mitte lihtsalt Eestis (=Tallinnas). Ja et see ära suudeti korraldada – väga kift!
  Liiga tihti muidugi midagi nii võimast teha ei saaks, aga juba tuhmuma hakanud säraga tähti käib siin ju ilma suurema kärata pidevalt, ehk kannataks korra aastas ka midagi Metallica-laadset ära.
  Mis puutub nendesse igasugustesse ‘pugemistesse’, siis mu meelest oli see linnasiltide kujundus ka väga nutikas idee (jep, läksin liimile, täiega).
  Ja see kõik muu – tõepoolest, ei maksaks end üleliia tõsiselt võtta, eriti kui arvestada kõiki neid, kes tõepoolest oleks parema meelega Õllesummeril käinud (osad ilmselt arvasid seal viibivatki), mitte metalmaailma Arvo Pärdi kontseril. 😀 (Ärgem unustagem, et ka AP on vahetevahel väga ulakas tõsimuusik.)

  Meeldib

  • Jaa, mina läksin ka liiimile. Kes iganes nende siltide peale tuli, suurepärane idee. Austusavaldus mitte üksnes bändile, vaid kõigile külastajatele ning ühtlasi huumorimeele ja külalislahkuse väljendus.
   Metalmaailma Arvo Pärt on hea võrdlus 🙂

   Meeldib

 2. Ma seda Postimehe artiklit ei ole näinud, aga kas nad ikka seda teadsid, et selline žest tehti tuuri ajal igas riigis? Mulle meeldis, et valiti just punk lugu, isegi eeldasin seda rohkem kui Metsatölli või Grapsi, sest oma kaveriteplaadil on nad ju ka peamiselt just vana punki kaverdanud (Misfits, Anti Nowhere League). Ilmselt lihtsam ja annab paremini nö oma stiili välja tuua kui suvalise metal-loo kaverdamine.
  Muidu mul oli ka kolmas kord näha (va Saku Suurhalli kontsert) ja minu meelest samuti parim neist kolmest. Selle “One” alguse segadust panin ka tähele, kuna see mul lemmiklugu Metallicalt, siis ikka päris nukker, et isegi see ei tulnud enamikule tuttav ette. Võib-olla oleks pidanud lihtsalt fännitsooni pileti ostma? 🙂

  Meeldib

  • Ma pole kindel, et nad sellest aru said, et see pole mingi Eesti-spetsiifiline ühekordne žest. Mu meelest polnud ka lugu sugugi halb valik, võib täiesti ette kujutada ka, miks just see pala nende tähelepanu pälvis (kuigi ma ei tea, mis veel valikus võis olla).
   Ma isegi ei kaalunud fännitsooni pileti ostmist, aga tagantjärele mõeldes tundub, et oleks vist tõesti pidanud 🙂

   Meeldib

 3. Mina olen muusikavõõras inimene, nii et kontserdile minek ei olnud üldse teema, aga mul jäi üritusest üldiselt hea mulje selles mõttes, et mina just nimelt elan Raadil, nägin suuri rahvamasse edasi-tagasi liikumas ja olin jahmunud, kui VÄHE see elu segas. Kui linnas on järsku poolteist korda rohkem inimesi kui muidu, on jamad minu arust ootuspärased, niisiis imestasin-rõõmustasin muudkui, et jamasid ei ole ja kõik see 60 000 peab ülendatud meeleolus ja ilmselt suurelt jaolt mitte esimeses kainuses inimeste kohta end uskumatult hästi üleval. Sain täiesti rahulikult õhtul koju (aga mul pole ka ettekujutust, et koju peaks autoga saama) ja öösel magada ka.

  Meeldib

  • See oli täielik üllatus ka mu jaoks, et kõik tegelikult nii valutult laabus. Tundus, et rahvas oli vaguralt kuulda võtnud nõuannet saabuda kohale jalgsi või jalgrattaga (neid oli täiesti omajagu, nii et pärast kui ratturid mööda Muuseumi teed minema kulgesid, kommenteeris keegi rahva hulgast kohe: Tour de France.)

   Meeldib

 4. Ma ise isegi ei mõelnud korraks minna, aga rääkisin Estconil ühega, kes käis ja kroonilise festivalidel- ja kontserditelkäijana ütles, et see oli kõige paremini, kõige professionaalsemalt korraldatud üritus, kus ta elus viibinud on. Polnud pikemaid kui minutilisi sabu ei õllelettide, toiduputkade ega kempsuuste taga.
  Täispunktid, Metallica kontsert oli tema sõnul nii osavate organiseerijate käe all, et imeline.

  Meeldib

  • Mulle jäi sama mulje, kuigi ma ise süüa ega juua ei ostnud ja suur välikontserditel käija pole, et oleks tohutult võrdlusalust – et kõik oli väga viis, kuskil polnud järjekordi ega hullu trügimist ja kempsudes olla isegi paberit olnud.

   Meeldib

 5. (Ei mõelnud KORRAKSKI minna*)

  Meeldib

 6. no ja mitte ainult transa ja osalejate enda sabatamise mõttes valutult. Ma olen oma tänavas palju väiksemate ürituste järel palju lämisevamaid seltskondi kogenud. Ikka täitsa uskumatu, sest loogiline oleks ju, et mida rohkem publikut, seda rohkem on absoluutarvus jobusid. Ju siis ikkagi on kontserdi sisu jobude arvule määravam kui publiku hulk.

  Meeldib

 7. Nodsu, sa pmst vihjad, et ERM’is käivad inimesed ainult purjus peast?

  Meeldib

 8. Need, kes karjakaupa käivad, sageli jah (jaanituledel jne). Niisama ERMis käijad käivad ütleme alla kümnepäiste seltskondadena, need on teine kontingent.

  Meeldib

 9. aa tglt: spetsiifiliste pensionäriürituste järel on kah hulgakaupa, aga kainet publikut voorimas. Metallica publik on selles mõttes rohkem pensionäriürituste kui jaanitule või maitea, Tanel Padari ürituste publiku moodi.

  Meeldib

 10. Jumala õige tähelepanek ju tegelikult – ega Metallica ongi juba rohkem vanemaealiste teema.

  Meeldib

 11. Pingback: “Metallica & San Francisco Symphony: S&M2” Cinamonis kolmapäeval, 30. oktoobril kell 19 | Loe seda, mida Sa filmis ei näinud

 12. Pingback: Üks kuulsusepäev, üks headusenädal, üks lehekuu – 2019 | Toidutegu

Kommenteeri

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s