Mini-detsember

01.12. Mulle tundub, et enne kui hakata naeruvääristama põlisrahvaid, kes oma maa värviliste klaashelmeste eest ära andsid, võiks mõelda, kas me ise oleme kuidagi paremad või targemad, müües iga päev iseennast odava meelelahutuse eest.

02.12. Täna näidati jälle haruldast loodusnähtust. Päikest nimelt. Tegin selle puhul ühe täiesti planeerimata jooksutiiru, mis viis mind ka jõe äärde. Mõned inimesed olid muidugi asjaga veel kaugemale läinud. Nad nimelt ujusid jões.

03.12. Teine kord oli juba oluliselt parem. Söandasin paar edevamat poognat ka lõigata. Kui nüüd selle jõulutümaka asemel uisutamise taustaks midagi söödavamat saaks, kas või näiteks sellist, oleks juba päris hea.

04.12. “Kui tulla siit otsima kõige alguse kogemist, ühendust millegi põlisega, siis seda leiab siit küll – selles mõttes, et vaatad seda nagu klaasi tagant. Osaliseks sa ei pääse. Seda saab ainult vaadata.” (Mia Kankimäki “Naised, kellest ma öösiti mõtlen”.)
Justnimelt. Sellepärast ma ei leiagi reisides kunagi seda, mida päriselt tahaksin. Osaliseks pääseda, mitte klaasi tagant vaadata.

05.12. Inimene pole ealeski rahul – omal kelder murakamoosi täis, aga hommikuse pudru peale on nii ilmtingimata tarvis kirsimoosi, et tuleb seda hilisõhtul külmutatud kirssidest keetma hakata.

06.12. Kuulan ja imestan. Kuidas on võimalik, et haritud inimesed teevad 21. sajandil endiselt nalju kellegi nahavärvi üle või peavad kõige olulisemaks küsimuseks kellegi seksuaalset orientatsiooni? Kas me siis sellest üldse kunagi kaugemale ei arenegi või?

07.12. Kes iganes küll selle peale esimesena tuli, et poodides jõulumuusikat peaks mängima – see oli halb mõte. See ei loo mingit meeleolu. Kontrast püüdlikult paatosliku jõulumuusika ja hullumeelse tarbimise vahel on südantlõhestavalt masendav. Mind meelitaksite te oma kliendiks sellega, kui te jõulumuusikat EI mängiks.

08.12. Hommikupoolik venib, nagu ujuks siirupis. Õhtupoolikul seisan parklas ja vahin lummatuna värve täis taevast. Hall, kollane, oranž, roosa, lilla, sinine, kõik toonid on seal veel natuke aega pärast sedagi, kui loojang on eesriide ette tõmmanud.

09.12. Kui ma ei kõnele sellest,
ma suren. 
Kui tunnistan seda,
see tapab mu. 
Taevas, mida ma teen?
(Doris Kareva)
Klassikaraadios laulab Andreas Scholl Pärdi “Vater unser” ja ma mõtlen, kas kõik, mida ma ei öelnud, aga võinuksin, oleks üldse midagi muutnud. Vaevalt. Vaevalt.

10.12. See suvi ei olnud mustikasuvi. Ma korjasin mustikaid küll, aga mu mõtted polnud selle juures. Võib-olla sellepärast ei olegi tänasel mustikasupil seda päris õiget maitset.

11.12. Kui ma tulen jooksmast, on nii hea olla, et hakkan kohe järgmist jooksu ootama. Siis jõuab see kord kätte ja hakkab näima nagu töö. Muidugi ma ei jäta minemata. Ihuliikmed on nüüdseks mõistnud – selge, pole mingit lootust, et ta rattaga sõitma läheks, no olgu, jookseme siis, issand küll, oled nüüd rahul või.
Ja hakkab hirmus hea. Ja kõik kordub jälle.

12.12. Jälle on öö. Peaaegu talv. Külm kaanetab tasahaaval vett. Kõrge kuused vaikivad. Tähed vilguvad. Ilus on sinna üles vaadata. Aga su soove seal ei täideta, see on küll kindel.

13.12. Peaaegu ju võiks olla ja eladagi praegu. Kui ainult neid jõule tulemas ei oleks. Kogu see sotsiaalne surve, millega võrreldes jaanipäev on lapsemäng, kahandab eluisu märkimisväärselt.

14.12. Mõtetel suudan mõnikord lasta sihitult tulla ja minna, kaasa minemata, sõnastada üritamata, looks vormimata. Kui seda piisavalt kaua teha, settib sellest supist mingil hetkel kasutusvalmis mõte, mille saab pärast endaga võitlemist – ah, milleks? – ikkagi kirja panna.

15.12. Mingid sõlmed on mu ellu siginenud. Ei teagi, kust kohast harutama peaks hakkama. Või aitaks sellest, kui üks läbi raiuda, äkki lahustuks ülejäänud niisamagi.

16.12. Need tuled pimeduses ja muusika ja härmasära tuletavad mulle meelde üht teist aega. Seda ilu ja valu. Võimatust ja võimalikkust. Oh jah.

17.12. Huvitav, kas jooksmisega on nüüd mõneks ajaks ühel pool jälle või? Ei, mitte põlv, see on üsna kombes, tundub pigem nagu vana kõõlusehäda. Alas, just nüüd, kus ma lõpuks puu otsast alla sain ja õppisin tossupaeltele sellist sõlme tegema, mis joostes lahti ei tule.

18.12. Mulle ikka kuidagi üldse ei istu, kuidas aeg ja ruum praegu kokku tõmbuvad. Võiks ju maha rahuneda ja endasse vaadata ja värki. Aga mai saa. Suvel võin ma kell 7 õhtul vabalt alles rattasõidult tulla ja pärast veel metsa minna või aias töötada. Praegu on kell 7 juba nii pikalt pime olnud, et tekib tunne, nagu peaks hakkama magama minekuks valmistuma.

19.12. Raskelt läheb see aastalõpp, raskelt. Helgeid mõtteid pole kuskilt võtta ja ma ei saa täpselt aru, mida ma valesti teen (vt ka 15.12).

20.12. Hommikul teatas mu spordikell, et öine taastumine oli väga kehv, oleks ikka pidanud rohkem päevavalguse käes olema ja mitte unustama füüsilist tegevust. Khm. Ma muidu tegin eile kogu päevavalguse aja pausideta väljas füüsilist tööd.

21.12. Koristamist vihkan ma teatavasti kõigist tegevustest kõige rohkem. Nii et olen arendanud välja enesepettuse meetodi, kus tegevus peab käima selliste kiirete sutsakatena, et ma ei jõua aru saada, et tegemist on koristamisega. Küürime kiiresti kraanikausi ära? Olgu. Aga kui seepeale tuleb veel mõte, et teeks siis juba dušikabiini ka puhtaks, siis on läbi. Jõuab kohale tõsiasi, et tegemist on ju koristamisega ja ma satun raevu.

22.12. Kirjanike liit otsustas Peeter Helmet mitte välja visata. Ärme muidugi nüüd noormehe elu ära rikume ja kuidas see litaania tavaliselt käib.
Huvitav, kas ma peaksin eales enam ridagi lugema nende sulest, kes hääletasid tema liikmeks jäämise poolt?

23.12. Mis te räägite, et “Last Christmas” on kõige tüütum jõululaul. Mkmm. Midagi hullemat kui “Jingle Bells” kõikvõimalikes versioonides ei ole olemas. (Ei, ma luban, homme võtan ennast kokku ja teen-mõtlen-ütlen midagi pühalikku.)

24.12. Palun väga, kõigile, kirssidega glasuuriga!

25.12. Lumehämarus. Kui sa oled päikeseloojangu ajal lumme mattunud metsas ja oksad nõtkuvad lume raskuse all ja on täiesti vaikne ja lund langeb tasapisi juurde ja maailmas pole enam midagi muud, ei hääli, ei värve, ainult lumehämarus.

26.12. Kõigepealt kühveldasime ja lükkasime lund. See tähendab, mina kühveldasin ja lükkasin, koerad rohkem sagisid jalus. Siis sumpasime metsas ja puud loopisid meid lumega. Õhtul hüppasin pärast vihtlemist lavalt lumme. Veel hiljem õhtul nentisin, et kõige tüütuma jõululaulu tiitlile pretendeerib ka “White Christmas”.

27.12. Jooksen hämarikus põldude vahel. Tee kõrval lendab oma hääletut lendu hiirejahil kakk.

28.12. Epp alles kirjutas taskutest. No vot. Ostsin mina siin rämekalli Islandi brändi ZO•ON jope (70% allahindlusega muidugi), sest mul on külm ja paistab, et Didriksons ei hoia mind piisavalt soojas.
Ja täna avastasin, et need, mida ma pidasin põuetaskuteks, ei ole seda mitte, sest need on alt lahti ja kujutavad endast tegelikult lihtsalt küljetaskute sisemist osa. No johhaidii! Te küsite jope eest 400 eurot ja ei vaevu sellele põuetaskuid tegema. Olnuks see rõivatükk täishinna eest ostetud, oleks tagasi saatnud.

29.12. Kui retsept ütleb, et kook valmib lihtsa vaevaga, aga sul on pärast pesemist vajavad kaks kaussi, kaks kruusi, sidrunipress, mikser koos vahustamisnõuga, saumikseri purustamisnõu koos lõiketeraga, puulusikas, spaatel ja kaks nuga, siis kas see kook on vähe vaeva nõudev või ei?

30.12. Mul on hea meel, kui mõned inimesed leiavad lohutust mõttest, et kõik on millekski hea ja juhtub põhjusega. Veab teil.

31.12. Tiir ümber päikese tehtud. Aitäh teile, kes te selle mini-aasta jooksul minuga kaasa reisisite!

2020

 

 

 

9 responses to “Mini-detsember

 1. Reisimisest – seepärast meeldib mulle kuskil käia nii, et mul on seal mingi eesmärk, mis ei ole reisimine ise. Lähen midagi õppima või esinema või õpetama. Niiviisi saan sõita kuskil teises linnas trammiga, kui teisedki sõidavad trammiga, neil on kuhugi minna, mul on kuhugi minna, niiviisi elan ma rohkem nendega sama elu.

  Meeldib

 2. Onju. See on üks põhjus, miks ma olen alati eelistanud kuskil jorutamist vaatamisväärsuste vaatamisele. Et siis ikkagi saab natuke lähemale päris elule. Natuke. Aga see pole mul päris programmiline tegevus, pigem intuitiivne eesmärk.

  Meeldib

 3. Epp Harmon

  Mul on tolle kohalikud vs turistid teema kohta Lugu. Olin mina Amsterdamis, ja tahtsin ka justnimelt seda kuulumise-tunnet nautida. Kurtsin hotelli retseptsionistile, et ma ei salli turistilõkse, ja küsisin, kuhu kohalikud õhtust sööma lähevad. Retseptsionist vastas: “Kohalikud lähevad koju”.

  Meeldib

  • Mul klassiõelt küsiti ülikoolis rebaseks löömisel / retsimisel, et “mida teeb eesti mees pärast seksimist”. Pakkus neiu igasugu suitsetamisi ja magama jäämisi ja uue raundi alustamisi – ei sobind. Õige vastus oli samuti “läheb koju” 🙂

   Meeldib

 4. Minu kogemus täna räägib, et kui sa oleksid siiski selle maitsekalt välja öelnud, siis nii palju oleks teisti/muutunud, et endal oleks süda ja hing hiljem kergemad ja rahul, vähemasti tead, et omalt poolt oled kõik teinud ja andnud. puhas südametunnistus. või midagi sellist.
  Ja sellest piparkoogipildist ma lasen foto teha. kas ühes, väga ilus ja väga praktiline. lubad?

  Ja sulle ka, kaunist alanud aastat ja tore, et sa olemas oled!

  Meeldib

  • Aitäh!
   Ütlemise korral oleks muidugi võimalus, et sellele järgneks lõputu sisemonoloog teemal “pidin ma seda ütlema”.
   Aga üldjoontes vist tõesti on süda rohkem rahul, kui oled öelnud ja niiviisi enda poolt kõik teinud. Teiselt poolt ma küll arvan ka, et mul on liig suur usk sõna jõusse, kui kipun arvama, et palju oleks lahendatav, kui leiaks ainult need õiged sõnad või kui inimesed omavahel avatumalt räägiks ja kuulaks mõistmispüüdega. Tegelikult ilmselt ei ole.

   Meeldib

 5. Sirle Seilenthal

  Aitäh sullegi selle huvitava reisi eest aasta jooksul. Jään neid ülevaateid igatsema.
  Me oleme kohati väga erineva maailmavaatega ja mõnes asjas nii hämmastavalt ühesugused. Ja see “sõit” pakkus avastamislusti üheskoos äratundmisrõõmuga.
  Imelist homset!

  Meeldib

Kommenteeri

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s