Neljas kiri Muhvile

Kas sa oled kunagi mõelnud, mida sina näeksid Erisedi peeglis?
(Kui sa ei tea, siis Erisedi peegel oli “Harry Potteris” ning see näitas igale inimesele tema südame sügavaimat soovi.)
Ühelt poolt öeldakse ju, et inimene ei saa või ei oska tunda puudust sellest, mida tal pole kunagi olnud, aga mulle pole see ütlus kunagi meeldinud. Täiesti kindlasti saab puudust tunda sellest, mida sul pole kunagi olnud. Ma ütleksin, et enamasti see isegi on just nii. Elus igatahes, in vitro ehk võib-olla mitte, kui kujutada ette olukorda, et inimene on elanud täiesti steriilselt, igasuguste väliste mõjutajateta.
Aga Erisedi peegel. Tahtsin esimese hooga kirjutada, et enamikul inimestest poleks ehk isegi vaja sinna vaadata, et teada, mida nad näeksid. Siis mõtlesin ümber. Küllap oleks. Sest selles pole ma sugugi kindel, et kõik inimesed endale aru annavad, mis nende üht või teist soovi tagant kihutav täitmata vajadus tegelikult on ning seni, kuni see välja selgitamata jääb, võib ka soovide järel jooksmine olla üksnes omaenda saba taga ajamine.
See omakorda viib teatava semantilise rõhuasetusega mõttearenduseni. Ma olen ikka öelnud, et minu meelest ei saa materiaalsete asjade kohta öelda unistus, et see võib pigem olla soov või eesmärk. Ent kui ma mõtlen nüüd sealt edasi, et tõenäoliselt on paljude materiaalsetegi soovide taga midagi muud – soov saavutada turvatunnet, staatust, võimu, kontrolli, leida lohutust, kuuluvust jne -, siis võib-olla ikkagi ongi mingis mõttes õigustatud rääkida unistusest ka siis, kui selle sisuks on kasutatud bemar.
Seega – järelikult siis ju võiks Erisedi peeglist ikkagi kasu tõusta.

Kas sa oled kunagi mõelnud, mis on kõige vastupidavam materjal maailmas? Teemant? Ämblikuniit? Kevlar?
Aga kõige õrnem? Seebimullid? Lumehelbed? Keskealise valge heteroseksuaalse mehe ego?
Ma arvan, et mõlemal juhul sobib vastuseks see substants, millest on tehtud inimese süda. Seda on lihtne murda, aga olgu, mis on, lõpuks on ta ikkagi ja uuesti jälle võimeline lootma ja armastama.
Ja siis ma vahel mõtlen, mida ütleb minu kohta see valik tõlgendada maailma just nii. Või ma ei tea, kas see ikka on valik. Võib-olla ma ei oskakski teisiti. Või ei tahaks. Võib-olla on mul vaja, et see maailm – olgu ta sisu siis milline tahes – oleks pakitud just niisugusesse vormi?

Ja sealt edasi: kas sa oled kunagi mõelnud, kumb see maailm siis õigupoolest on – kole ja julm paik, kus aeg-ajalt juhtuvad ilusad ja imelised asjad? Või üldiselt hea ja tore koht, kus vahel toimub halbu ja jubedaid asju?
Sellele läksid mu mõtted siis, kui lugesin kellegi arvamusavaldust (Õnnepalu kontekstis), kuidas teda ajavad iiveldama inimesed, kes soovivad maailma ilmtingimata ilusamaks maalida, sest nad ei suuda seda taluda niisugusena, nagu see on; masendusest kõrgemale jõudvat me aga nimelt siis, kui enam ei vaja asjade nimetamist ilusate nimedega.
Kõigepealt olgu kõrvalepõikena öeldud, et ma tahaksin ka vahepeal endale võimet esitada niisuguseid kategoorilisi väiteid. Aga ma ju ei saa. Sest mu mõtted panevad kohe eri suundades jooksu, karjudes läbisegi: “Aga samas!”, “Ja teisest küljest!”, “Ja siis jällegi!”.
Ma olen seda öelnud varem ja küllap ütlen veelgi, et mu meelest on see lihtsalt kohutavalt tore ning on puhas rõõm rääkida inimesega, kes suudab kaasa minna ja omalt poolt uusi hargnevaid seoseid tekitada, mitte ei hakka haukuma hoopis vale puu all.
(Mis tuletab meelde, mida Robin Hood ütles kardsepale, kui too oli Robini lobajutu peale kahest õllekaanimise pärast jalapakku pandud kardsepast öelnud, et see on kurb uudis küll, et kaks tublit selli kinni istuvad. Ta nimelt ütles midagi taolist, et kardsepp lasi märgist mööda ja haliseb täiesti vale asja pärast, sest kurbus seisneb selles, et ainult kaks kinni istuvad, sellal kui ülejäänud vabalt maad mööda ringi kooserdavad.)

Ühesõnaga. Kuhu ma nüüd tegelikult jäingi. See eelnimetet avaldus piirneb mu jaoks otsapidi juba objektivismiga, (mis minu arust on jama (ehkki Ayn Randi “Allikas”, mis suuresti sellest lähtub, on kas täiesti geniaalne või kohutav pläma, igal juhul võrdlemisi suurejooneline, ent kuna ma päris kindel ei ole, kumb, siis igaks juhuks uuesti üle ei loe)), eeldades, et on olemas mingi läbinisti objektiivne reaalsus.
Sest isegi kui on, siis inimesed näevad seda igal juhul läbi eri subjektiivsuse filtrite. Sina arvad, et teine inimene ilustab maailma, kuna ei suuda reaalsust taluda, aga tema reaalsus äkki ongi selline ning tema meelest mitte tema ei ilusta, vaid sina vaatad läbi mustade prillide.
Teiseks – miks peaks eeldama, et tegu on nimelt maailma ilusamaks maalimisega, nagu seal ilu naturaalselt üldse ei eksisteeriks ning seda oleks võimalik vaid juurde ja välja mõelda? Äkki see pole maalimine, vaid märkamine?
Ja samas – haa! – seda arvan ma ometigi ka, et ilusa(ma) maailma märkamine ja tajumine ei tohi tähendada roosasid silmaklappidega prille, enda või teiste kaitsmist maailma eest pea liiva alla toppimise teel. Selline uinutav ja nunnutav pehme positiivsus muudab tegelikult vaesemaks ja kaitsetumaks, mitte tugevamaks ja turvatumaks.
Ma olen seda mõelnud ka suurema osa esoteeriliste teooriate ja praktikate puhul – kas need mitte ei peaks inimest tugevamaks, elule ja maailmale vastupidavamaks tegema, ei? Selle asemel näib mulle, et need teevad inimese nõrgemaks, mingitest aina keerulisematest rituaalidest aina sõltuvamaks, kuni iga väikseimgi kokkupuude välismaailmaga ähvardab kogu selle peene energeetilise tasakaalu uppi lüüa.

Kas sa oled kunagi mõelnud, mis on kõige ilusamad sõnad, mis on sulle öeldud? Ükskõik kas romantilises või mitteromantilises kontekstis. Miks just need?
Hakkasin sellele mõtlema, kui kusagil jäi silma fraas “kõige ilusam, mida mees saab naisele öelda”. No aga teate. See on ju ometi sügavalt individuaalne. Ma küll ei arva, et just need kolm kaunist kulunud sõna ja muud taolised oleks kõige ilusamad. Ja jah, ma tean küll, et personaalseks teeb need ütleja, aga siiski. Ja seda ma tean loomulikult ka, et kõik inimesed ei ole verbaalses eneseväljenduses ühtviisi või üldse mitte osavad.
Sellele vaatamata või just selle tõttu võivad sõnad, mis ei kujuta endast mingit klassikalist komplimenti ega ole suured (ja õõnsad ja impersonaalsed),  kontekstist ning meeleseisundist sõltuvalt olla hoopis tähendusrikkamad ja isiklikumad ja puudutada hoopis sügavamalt.
Mis minusse puutub, siis igasuguseid komplimente kuulda on ju alati tore muidugi, aga kõige hinnalisemad on mu jaoks ikka niisugused sõnad, mis kõnelevad mõistmisest ja märkamisest.
Kõige ilusam? Täpset tsitaati ma siia ei kirjuta, aga need olid sõnad, mis kõlasid tol hetkel nii, nagu oleks ütleja päriselt näinud mu sisse, tundnud mind ära ja mõistnud, kes ma olen ja kuidas mõtlen.
Muidugi peab sellistel puhkudel endal aeg-ajalt natuke silma peal hoidma, et ei hakkaks taolistes sõnades nägema mingeid taolisi tähendusi, mida sinna pandud pole (minu nõrk koht, teadagi, minu jaoks kipubki tähendus tavaliselt olema teises kohas kui tavaliselt).

Kas sa oled kunagi mõelnud, et äkki inimesed panustavad rohkem energiat valusse ja kurbusesse kui rõõmu?
Mulle vahel näib nii, ka iseenda puhul loomulikult. Aga ma arvan, et selle ainus ega isegi mitte peamine põhjus pole asjaolu, et negatiivsed emotsioonid ongi üldjuhul tugevamad, nii et tasakaalus püsimiseks peaks positiivseid nii umbes vähemalt kolm korda rohkem olema. Vähemalt.
Usun, äkki on asi lihtsalt selles, et rõõm on tundmiseks, valu analüüsimiseks. Rõõm on ju üürike, temasse peaks lihtsalt sukelduma, liialt analüüsides pudeneb säravaks tolmuks ja hajub tuulde; valu aga saab lahkamisega väiksemateks tükkideks teha ning nii ehk kergemini ja kiiremini ära taluda.

Üldiselt peaks õppima uuesti miniatuure (või haikusid) kirjutama. Seal suudaks ma ehk piirduda üheainsama mõttega, mis ei hakka kontrollimatult külgvõsusid kasvatama. Mulle endale ju meeldivad pigem just need väljajättelised tekstid, mis suudavad paljusõnaliselt ja mõjusalt ütlemata jätta.
Teiselt poolt näitab kogemus, et millal iganes, ükskõik kas suuliselt või kirjalikult, lopsakamad võrsed ja lehed maha kärpida ning paljad raod järele jätta, tuleb alati keegi ja teatab võidurõõmsalt midagi nii ilmselget (päike tõuseb idast!), et ma poleks eales selle pealegi tulnud, et seda ka üldse peaks eraldi mainima.
Aga minimalism niisiis ehk kunagi järgmisel korral. Nüüd on öö ja väsimus räägib mulle asju, mida ma tegelikult hästi ei usu. Kohtume unenäos.

16 responses to “Neljas kiri Muhvile

 1. väga väga naine

  Nii hea postitus. Mul on vähemalt kolmel teemal (maailma nägemine ilusana või valusana, roosad prillid jne, hingeminevad asjad, mis öeldud, rõõmu ja valu erinevus tunnetena) kommenteerida – aga ma seekord võtan aega ja teen seda homme.
  Sest praegu on raske päev möödas ja maijaksa.

  Aga see on tõesti hea post!

  Meeldib

  • väga väga naine

   Erisedi peeglit puudutava kommenteerin kohe ära: ma olen mõelnud, aga mul tekib tõrge idee juures, et on üks üldine südamesoov, mida näidata, tõrge. Ehk Harry võinuks ema ja isa asemel näha end ka nt sõprade keskel, kes hoiavad teda iga jama puhul, hoolivad ja kaitsevad. Ja nende sõprade isikud poleks üldse tähtsad, sest kui ta tahtis kuulumist ja armastust, võinuks see tulle kellelt tahes, ta oleks ikka rahul.
   Tunne, et selline omaksvõtt võinuks tulla emalt ja isalt, oli lihtsalt mõttetu piirang. Et ta nt ei taibanud tahta end mingi teise perekonna liiikmena näha ometi ei tähenda, et tema sees oleks elav vajadus just oma bioloogilise ema ja bioloogilise isa järgi.

   Ehk: mina näeks end ilmselt samuti üleni omaksvõetu ja hoolituna, aga kes need hoolijad just oleks, sõltuks väga, mis ajal ma peeglisse vaataksin. Need inimesed, kes mu jaoks parasjagu tähtsad on ilmsesti.

   Meeldib

   • Jah, ma olen üldiselt nõus, aga Harry puhul tundus see tol hetkel loogiline, kuna ta oli just üsna äsja avastanud enda ja vanemate tegeliku identiteedi. Ja teiselt poolt sobis see lahendus muidugi süžeega, ilmselgelt. Ja kolmandast küljest näen ma seda lihtsalt… eee, tehnilise lahendusena idee edasi andmiseks.
    Aga iseenesest muidugi, ma ei usu ka, et oleks ainult üks üldine soov või pigem – soov või pòhivajadus võib küll olla pikki ajaperioode sama, kuni on täitmata, aga tõenäoliselt on selle täitumiseks eri teid.
    Nagu sinu näitelgi, sinu põhivajadus on ilmselt, et sa tunneksid end üleni armastatu, omaksvõetu ja mõistetuna inimeste poolt, kes on sulle tähtsad – need inimesed vahelduvad ajas, aga soov on sama.

    Meeldib

 2. väga väga naine

  NIISIIS.
  Kommenteerin siin üksi, aga see-eest põhjalikult.

  a) Ma sain kohutava ja unustamatu trauma, lugedes Veronika Kivisilla lühiproosakogu “Kuni armastus peale tuleb” (vol 2 oli vist?)
  Sestsaati ma lähen närvi, kui näen tema pilti, lähen närvi, kui loen tema suunal kiidusõnu, lähen närvi, et inimesed on SELLISED.
  Ja jube paljudele meeldib!!!!
  See oli täpselt see teema, millest sa ka kirjutad: et ta phmt ju nägi kõiges ja kõikjal ilus ja kes olen mina, et öelda: “Ilus ei ole ju???”
  Ainult et ma ei ütle, et ilu ei ole. Ma ütlen, et ilu ON, aga reaalsel maailmal ja tema ilul ei ole midagi pistmist Veronika Kivisilla maailma ja tema nähtud iluga. Tema maailmas on haridus tähtis, lapsed peavad olema hästi kasvatatud (ja hinges salaja ongi, ainult seda pole vahel näha) ja vanad õpetajad kuld lihtsalt seepärast, et nad on vanad õpetajad. Tema maailmas laiutab Kirjanike Liit siin ja Doris (ilmsesti Kareva) seal ja kõigis vanades peitub elutarkus ja kõigis noortes elurõõm ja ind õppida ja kassapidaja on tõreda näo taga lahke (mitte et tal on omad mured, mis võtavad ta ajus kõik suumi, vaid ta ongi lahke, mõtleb kogu aeg, kuidas kliendil parem oleks, lihtsalt arvab, et seda ei tohi välja näidata, muidu kasutatakse teda ära) ja nii edasi ja nii tagasi ja no NII JUBE, et …
  Jah, muidugi on maailm lihtsalt maailm ja see, kuidas me teda vaatame, meis ja me teema omaenda maailma. Aga ma kuidagi ei suuda andeks anda sellisele maailmanägemisele, mis keeldub nägemast seda, mis PÄRISELT ilus, huvitav ja haarav on, aga riputab pitsid ja volangid külge, igaks juhuks valab ka suhkruglasuuri ja siis ohib, et nii ilus, wow, such joy, much wonderful.

  b) kõige ilusamaid asju ei ole mulle öelnud partnerid, vaid sõbrad või head tuttavad. Üks soovis mulle fb-s sünnipäevaõnne: “Vaarikaid ja välguvalgust!”
  Nagu … inimene on meelde jätnud need erinevad korrad, kui ma olen vaimustunult vaarikaid kiitnud ja rääkinud oma elamustest ja innust kõueilmade osas, pannud need kokku ja esitab aasta, vbla mitme aasta pärast soovina!
  See on nagu … vau, temaga rääkimine polnudki lihtsalt selle hetke jutuga täitmine, ma elan ta lauba taga, tal on minust mingi päris pilt ja see pilt põhineb päris minul, mitte tema enda uidudel??? NII LAHE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  c) Ma mõtlen, et hingevalu ja kehavalu ei ole eriti erinevad.
  Ehk mõlemad on olemas selleks, et me end hoiaksime, et meile teatada “see asi-tegevus-seltskond on ohtlik su elule ja tervisele!” ja seepärast peab ta olema intensiivselt vastik, sest muidu me ju ei kuulaks.
  “Ah, ma istun sel kuumal ahjul ikka edasi, ei viitsi end püsti ajada, raske päev” ja siis lõpuks on nahk ja isegi sügavamad koed juba surnuks kõrbenud, kui liikuma saame.
  Pole hea.
  Valu PEAB intensiivne olema, et meid kahjustuste eest hoida.
  See-eest rõõmul ei ole seda ülesannet. Me ei sure, kui rõõmu ei tunne, veel vähem, kui tunneme – nii et ta võib endale lubada olla väga mõnus, see asi-tegevus-seltskond on sulle hea, ent mitte lõikavalt intensiivne.

  Meeldib

  • väga väga naine

   a)-s on korduvalt “ilu” asemel “ilus” kirjas. “suumi” asemel peab olema “ruumi”.

   Meeldib

  • Selle üle ma olen üksjagu mõelnud ja kirjutanud ja jauranud ja kahtlemata teen seda edaspidigi, sest pole enda jaoks rahuldavat vastust leidnud. Kivisillalt ma olen lugenud vol 1, teisega ei hakanud enam aega raiskama, aga taoline suhkrustatud ilu on mulle alati tohutult närvidele käinud.
   Et siis ikkagi miks Kivisilla või Räpp või kõige imalad ja läägemad armastusfilmid ja -romaanid. Miks need nii paljudele nii väga meeldivad? Kas see ikka (vähemalt osalt) eskapism ei ole ja seega nad siis päriselus ilu ei näe ega leia? Miks neile niisugust hobuseannust vaja on, kui palju mõjusam oleks oluliselt väiksem kogus?
   Ja see ühtlasi otsapidi seostub ka kõige ilusamate asjade ütlemisega. Mu jaoks on nendega (nagu ka kingitustega) samamoodi, sõnad ja esemed võivad pmst olla täiesti igapäevased või teiste jaoks mittemidagiütlevad, aga kui nende tagant aimub, et inimene on mind kuulanud, meelde jätnud, mõelnud ja midagi minus päriselt ära tundnud, siis see on täiesti imeline (ja vastavas kontekstis ka kõige romantilisem asi, erinevalt mingitest “one size fits all” ja “kõik naised ju tahavad” lahendustest).

   Liked by 1 person

 3. See postitus on lihtsalt nii hea, et ma ei tea…veab neil, kes sinuga päriselus kokku puutuvad.

  Meeldib

  • Oleks fb, vajutaks südame. ♥
   Tegelikult olen ma muidugi täiesti tavaline inimene.

   Meeldib

  • Mul on täpselt sama tunne. Lisaks üüratu näriv kadedus, et sa nii ilusasti kirjutad.

   Liked by 2 people

   • Ma lootsin, et tuleb keegi ja kommenteerib, kas tunnetab oma vedamist 😛 Aga ei, nii et ma pean ikka ise lämisema.
    Et tegelikult on mul ajuti tunne, et see külg minust, mida ma blogis presenteerin, on just see, mis päriselus inimesi eemale peletab.

    Meeldib

    • Ma tegelikult arvan, et ehk see külg ei peleta, aga lihtsalt blogis jätad sa tahtmatult hoopis teistsuguse mulje. Oled toorem ja avatum. Minu kogemus nt kirjasõprade ja ka blogituttavatega kohtumisel on, et inimesed pettuvad (parema sõna puudumisel) selles, kellega nad kohtuvad. Ma olen ilmselt blogis hoopis teistsugune või olen kohtudes kergelt närvis ja üritan jätta hoopis teistsugust muljet ning nii tekibki ebakõla oodatu ja n-ö tegelikkuse vahel. Tegelikkuses olen ma, ma tahaks arvata, umbes selline nagu blogist paistab, aga esmamuljed suudan ma alati ära käkkida 🙂

     Liked by 1 person

     • Mul on vist üldiselt üsna halb tunnetus ses osas, mis mulje jätab mu kirjalik mina võrreldes pärisminaga. Või kuidas üldse inimesed mind tajuvad. Sest jah, ma tahaks ka arvata, et olen ju päriseluski sama isik, kes blogist paistab. Aga vb ikkagi ei ole, sest nii palju, kui olen internetituttavatega kohtunud, pole mina üheski pettunud (aga ega ma ei oska öelda, kas asi oli selles, et mu ettekujutus lihtsalt läkski elusa inimesega kokku või oli nii ähmane, et asendus kohe reaalse isikuga) aga minus pettutud on küll.

      Liked by 1 person

  • Me tegelikult teame küll, et meil on vedanud ja vahel on meil seda meeles ka öelda või välja näidata, aga kahjuks liiga harva. Siiski me tuletame endale meelde, et kedagi ei saa iseenesestmõistetavana võtta, eriti kui ta on selline nagu sf.
   Niiet, sf, ole tänatud, et oled meiega ja meid välja kannatad. Viimati mainitu osas tänan eelkõige enda poolt.

   Liked by 2 people

   • Awww 💜
    Tegelikult oleme ilmselt kõik sellised, et vahel on meid raske välja kannatada ja vahel leitakse meile mõeldes, et ilmselt on tehtud midagi head, et meid väärida.
    Ja ju meil kõigil on neid, kes kannatavad meid rõõmsalt välja aastakümneid, ja neid, kes leiavad kiiresti, et nende elu ei kaunista meie sisaldumine selles mitte vähimalgi määral.

    Meeldib

 4. Pingback: Porised roosad prillid – Plaan B

Kommenteeri

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s