Ei peatu, ei viska kiviga aknasse

Mu blogi käib mulle kuidagi närvidele. Kaalun endale paari täiendava alter ego loomist. Fernando Pessoal oli neid arvatavalt umbes seitsekümmend viis, kõigil oma isiklik intellektuaalne elu ja erinev hääl, nii et küsimus ei ole siin mingis primitiivses isiksuse kõigest kaheks lõhestumises.
Ehk et jätaks võib-olla Frieda siia, äkki tal tekib kunagi tahtmine uuesti toidublogijaks hakata, aga ise koliks muude mõtetega mujale ja alustaks puhtalt lehelt.

Aasta esimesel päeval sõitsin linna. Tee ääres paljaks sulanud põllud, osal rohetas oras. Sadas lausvihma. Raadiost tuli Viini filharmoonikute uusaastakontserdi teine lisapala. “Ilusal sinisel Doonaul”. Ja ma mõtlesin, et.
Kui miski on ainult ilus ja veatult harmooniline, siis on ta suure tõenäosusega ikka võrdlemisi igav. Tõsi, Strauss ei ole muidugi kõige hullem, on väikeses koguses kuulatav ja kena, aga kui tahate tutvuda kõige hullema muusikalise kitšiga, siis palun väga. Suhkruglasuuriga kaetud ja tuhksuhkruga üle puistatud suhkur.
Ah, ja siis on veel muidugi André Rieu’ orkester, millest pealiskaudsel vaatlusel võib jääda ekslik mulje, et tegemist on klassikalise muusika kollektiiviga. Ei, muidugi on isikud klassikalise muusika koolitusega, mis tähendab, et nende tehnilisele meisterlikkusele pole ilmselt otseselt väga palju ette heita. Lihtsalt kogu nende ettevõtmise kontseptsioon seisneb imalate ballaadide veel imalamate töötluste mängimises koos lääge saatelobaga sellest, kuidas muusika inimesi ühendab ning mille keskmes pole samas sugugi mitte muusika, vaid tsirkus, mis ilmselgelt muusikat hoopis segab.
Tähendab – et te ei arvaks, et ma snoob olen (arvake rahulikult, ma olengi, sest minu mõistes tegeleb see onkel klassikalise muusika degradeerimisega maitsetuks palaganiks nii muusikalises kui visuaalses mõttes) -, nagu ma ka juba ooperi puhul öelnud olen, töötlused võivad olla head, kaasaegsed tõlgendused on tihti head, kõik, mis aitab äratada huvi ja uusi inimesi klassikalise muusika juurde tuua, on hea.
Häda seisneb ainult asjaolus, seda õigustust kiputakse kasutama igasuguste nähtuste kohta, millel on küll oma kindel (ja sageli ka üsna arvukas) sihtgrupp olemas, aga mis asuvad skaala teisest otsast nii kaugel, et kokkuvõttes mingit üksteisele lähenemist ei toimu.  Kui André Rieu austaja satub kuulama Hilary Hahni või Anne-Sophie Mutterit, siis ta leiab tõenäoliselt, et see kõik on väga igav ja küsib, miks nemad ei mängi samas stiilis nagu Rieu.

Ja nüüd hakkame mõistagi sama analoogia tuules jaurama kirjanduse teemal, onju. Räpp, ja tee, mis tema juurest edasi viib või ei vii. Khm.
Ei, tegelikult ma olen kangesti leplikuks muutunud ja peaaegu arvama hakanud, et loetagu mida tahes, peaasi et midagi.
Üks või mitu erakonda, mis tavatsevad esineda loosungitega eesti keele ja kultuuri säilitamisest ja ausse tõstmisest, võiks ka muidugi taibata, et plakatitest edasi arenemiseks oleks märksa eesmärgipärasem naiste reproduktiivorganite teemalise obsessiivse nämmutamise asemel näiteks kirjanikke ja tõlkijaid toetada,  kultuuritöötajatele normaalset palka maksta ja rahvaraamatukogusid elus hoida. Ilukirjanduse lugemise olulisust ei maksa alahinnata mitte üheski aspektis ja mul lähevad karvad turri kohe, kui keegi hakkab rääkima, et kõik, kes ei suuda end oma loominguga ära elatada, mingu tootvale tööle. Tahaks öelda, et nad ei tahaks elada sellises jubedas maailmas, kus eksisteerib ainult ennast ise ära tasuv kultuur, aga siis tuleb meelde, et nende ütlejate jaoks võib-olla tõesti polekski mingit vahet ja vaat siis hakkab küll kõhe.
Muuseas ei nõustu ma ka absoluutselt ühe lugupeetud kirjaniku (kellega me juhtumisi kanname sama perenime) väljaütlemisega taasiseseisvumispäeva vastuvõtul. Ma muidugi loodan, et see oli iroonia, aga ta väitis, et lugejate järeltuleva põlvkonna pärast ei peaks muretsema, sest kõik inimesed ei peagi lugema ja kõigile see ei sobigi.
Ja mina väidan, et 1) absoluutselt peab lugejate järeltuleva põlvkonna pärast muretsema ja 2) absoluutselt võiksid kõik raamatuid lugeda, mitte sellepärast, et ilma ei saaks, muidugi saab, aga see tähendab, et kasvab niisuguste inimeste arv, kes on kaotanud või kaotamas funktsionaalse lugemise oskust, emakeelset sõnavara ja keskendumisvõimet.
Kui me väidame, et raamatu lugemine ongi osa inimeste jaoks üle jõu käiv tegevus, siis sellise suhtumisega taandame juba eos teatud hulga rahvast idiootideks, kes võivadki jääda lihtsamate ja jõukohasemate ajaviitevormide juurde ning toodame juurde neid, kes pursivad vigast inglise keelt (kujutades endale ette, et nende jaoks on palju loomulikum väljendada ennast inglise keeles, kuna eesti keeles polevat piisavalt väljendusrikast sõnavara) ja on kaotanud igasuguse nüansside tajumise võime. Väikerahvas äkki võiks ja saaks sellist kihistumist vältida või vähemalt mitte süvendada.
Kas ma liialdan? Muidugi. Aga.
(Krt, ükskõik kust ma alustan, ikka jõuan lõpuks lugemiseni välja.)

Aga igasugused lugemisväljakutsed jällegi muutusid mu jaoks nii piinavalt ebainspireerivaks, et sel aastal ei osale üheski. Lugemisharjumuse taastamiseks või tekitamiseks on need loomulikult kiiduväärt algatused igatahes ja loodetavasti tekitavad noviitsides hasarti, aga mul pole neid tegelikult tarvis ning vajadus nimekirjas või virnas ootavate raamatute asemel otsida teost, mis on raamatukogus akna poolt vaadates kolmandas riiulis ja mille autor on sündinud täiskuu ajal riigis, mille nimi algab sinu onupoja kolmanda naise tädi eesnime viimase tähega, muutub võrdlemisi tüütuks ja lugemisnaudingut pärssivaks.
Nüüd on jälle hästi.

Ja jooksurõõmu leidsin ka uuesti üles. Kippus vahepeal natuke kohustuseks kätte. Mis ei tähenda, et ma jooksmist nautinud poleks, lihtsalt enda kodust välja ajamisele eelnes teatav reflekteerimisaeg.
Nüüd täidab mõte jooksma minekust mind juba hommikul elevusega. Muidugi on suur vahe, kas joosta viie- või seitsmetunnise (mis on tegelikult ka kõigest eluks vajalik miinimum, mitte mingi eeskujulik tase) une pealt, või noh, baasvastupidavus lubab mul joosta nii või teisiti, küsimus on pigem taastumise kiiruses. Ehk siis aegluses.
Tüüpiline distants on kaksteist kilomeetrit mööda tänavaid ja mu ümber on mu linn oma õhtuste tulede, koerajalutajate ja valgusega võõrastes, aga vahel ka mõnes tuttavas aknas, sõltuvalt sellest, kuhu jooksutiir mind parajasti viib. Ma ei peatu, ei vilista, ei viska kiviga aknasse, aga lehvitan mõttes. Tundsite?

Tõin jalgratta hooldusest ära. Nüüd on mul autos jalgratas. Suusad. Hunnik kuuseokkaid. Need on seal sellepärast, et – kindlasti on kõik kuulnud seda lugu kunagi mingisugusesse foorumisse postitatud küsimusest teemal, kuhu minna Tallinnas 6 kuusega ujuma, mispeale keegi naljahammas soovitas valida mõne inimtühjema ranna, sest 6 kuuske on siiski päris suur kogus ja inimesed võiksid nende vette tassimise peale imelikult vaadata – mul oli enne jõule täiesti tõsine probleem, kuidas 6 kuusega autosse mahtuda (olles eelnevalt poole reieni lumes sumbanud, et neid puittaimi elektriliinide alt langetada).
Niisiis arvesse võttes, et mu auto on pidevalt mingiks kauba- ja kehakultuuriks vajaliku instrumentaariumi veoks kohandatud ja arvestades, mis kohtades mul on kombeks sõita, oleks täiesti arutu soetada mingit uuemat sõiduvahendit.
Ja muide – ma olen kogu aeg rääkinud pideva autopesemise kahjulikkusest – no vot, sõitsin mina suvel mingeid metsaväljaveoteid mööda, igal pool oksad-lehed ristamisi,  ja otsustasin pärast leidlikult uskuda, et kõik need kriimud auto peal on.. ee… tolmu sees. Noh, selgus, et tolmukiht polnd piisavalt paks, kriimud olid ikka värvi peal. Lõin käega, nagu tavaliselt, sest selliste probleemide tarvis pole mul tavaks ainsatki närvirakku kulutada.
Aga vaat jalgratas on eesrindlikult hooldatud. Ja rattakingade paelad triigitud. Järgmiseks viin ennast hooldusse. Kellel siis poleks vaja uut ketti, lenksupaela ja käiguvahetaja trossi.
Rattahooaja alguseni jääb veel vähemalt kaks kuud.

Muusika: LP “Lost on You”

12 responses to “Ei peatu, ei viska kiviga aknasse

 1. huh, see suhkur suhkruga. Hollywoodi ’50. aastate kino kubiseb samuti sellisest.

  Meeldib

  • Hakkasin seepeale mõtlema filmimuusikale žanrina, nagu see ka tihti on (originaalfilmimuusikat pean siis silmas). Emotsionaalselt üle võlli, suhkur suhkruga ja eepiline suure e-ga, nii et visuaaliga koos võib olla mõjus, aga eraldi kuulata eriti ei kannata. Kuigi on muidugi selliseid näiteid ka, mida saab kuulata kui eraldiseisvat muusikateost.

   Meeldib

 2. Lugesin, nautisin, nagu alati. Isegi kohv jõudis meelest minna. Noogutasin kaasa raamatulugemise vajalikkuse juures. Mina kuulun ka nende hulka, kes arvavad, et peab lugema, alustama lastega väikeste sammudega, aga peaasi, et loevad. Mul õnneks loevad. Meil on sisse viidud kodus lugemisõhtud, kus ühel hetkel on igas diivaninurgas või verandal tugitoolides end kerra tõmmanud üks raamatuga tegelane ja kõik me loeme. Nii mõnus. Ja see vaikus 🙂
  Ja siis ma noogutasin ja itsitasin selles kohas, kus sa autoga mööda metsi kondad ja seda ühtelugu ära kriibid. Mul on sama jama, ainult, et ma pole ainus auto kasutaja ja siis ma pean ikkagi oma kriime kuidagi ka põhjendama. Või noh. Mis tettu, see tettu. Tegijal juhtub.
  Igatahes tore, et sa kirjutasid ja ma nii mõnusa hommikuse lugemislaksu sain 🙂 Aitäh!

  Liked by 1 person

  • mul oli täna just sel teemal üks rõõm – ostsin hotellis õhtul lugemiseks ühe Tomuski lasteraamatu, lugesin läbi, kehitasin õlgu, eriti vaimustuses polnud, käib kah. Lõpuks jõudis see ühe tuttava heakskiidul tema lapse jõulupakki. Nüüd rääkis tuttav, et lapsele kangesti meeldis ja ta läinud raamatukogust sama sarja raamatuid juurde võtma ja loeb muudkui edasi. Kusjuures tegemist on lapsega, kellele tavaliselt on raamat kingipakis pettumuseks, nii et näh. hästi läks ja laps loeb!

   Meeldib

   • Me lastele (11 ja 9) on Tomusk sümpaatne, olen juba ka mitmeid tema raamatuid kodus näinud, mis kogust võetud. aga nad on öelnud, et mitte alati kõik pole ühtmoodi head. Nii nagu iga autoriga vist 🙂

    Meeldib

   • Eksole! Ma täiesti usun ja loodan, et nii võib minna ka mõne lugemisharjumuse kaotanud täiskasvanuga.

    Meeldib

  • Jah, ma olen ka seda meelt, et lugemisharjumust ikkagi peaks üritama väikeste sammudega tekitada ja hoida, sest raamat peab ju praegu võistlema kogu muu meelelahutusega, mis pakub märksa kergemini tarbitavat, vähem keskendumist nõudvat ja visuaalselt atraktiivsemat sisu, nii et see tundub natuke nagu juba ette kaotatud lahing. Aga ma loodan, et ei ole, sest seda kasu ja naudingut, mida pakub hea raamatu lugemine, ei anna mu meelest ükski teine ajaviitevorm.

   Meeldib

 3. See kuuselugu oli Perekooli foorumis, ja sealt pärineb ka teine sarnane klassika “3 kuusega Egiptusesse”.

  Meeldib

 4. Mulle tundus, et ma nägin sind mööda Sõpruse puiesteed jooksmas. Aga sa jooksid nii kiiresti mööda, et ma kindel pole.

  Meeldib

  • Ma jooksin seal jah neljapäeval. Aga kiiresti nüüd küll mitte 😀 Need tööpäevaõhtused jooksud on sellised pulss-mitte-üle-135-kilomeeter-5.30-5.40ga-tempos. No et mõnus oleks.

   Meeldib

 5. Lugemisväljakutsete osas olen sinuga samal lainel.
  Mis alter ego(de)sse puutub, siis ole pai, anna siin kindlapeale teada, kust teda(neid) leida võib, eks.

  Meeldib

  • Nende lugemisväljakutsete eesmärk on kahtlemata õilis, nii et iseenesest annan korraldajatele au, lihtsalt kui enda jaoks muutub see vastupidiseks, siis on ilmselgelt aeg loobuda.
   Võib-olla mahuvad need alter egod ikkagi siia ära, samas tahaks ma eelkõige vabaneda igasugusest toidublogija identiteedist… no ei tea.

   Meeldib

Kommenteeri

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s