Ninakus ja ninatus – “Cyrano de Bergerac” Vanemuises

Kahe nädala eest esietendus Vanemuise väikeses majas üks Eesti ooperi pärle, Eino Tambergi  “Cyrano de Bergerac”.
Libreto aluseks on Edmond Rostandi 1897. aastal kirjutatud värssdraama, millest on ilmunud arvukalt mitmesuguseid adaptatsioone, aga see ei tähenda, et mul oleks kavatsus hakata nurisema selle üle, et ooper ei põhine Eesti algupärandil. Pole mingit tarvidust vinti üle keerata, kui on olemas lugu, suurepärane muusika, nõtke tekst ja solistid, kes suudavad selle kõik nauditavalt ette kanda.

Ja see tõepoolest oli nauditav.

Esiteks on juba Tambergi muusika imeline – väga poeetiline, samas huvitav ja tehniliselt keeruline, olemata aga vähimalgi määral raskepärane. Mõned imekaunid soolo- ja ansamblinumbrid mõjuvad oma lühiduses õrna, õhulise ja haprana, ent kordudes üksikute motiividena kogu ooperi vältel rõhutavad justkui kaunidust ja kaduvust veelgi.
Muidugi on paljudes sellistes juhtmotiivides peaosas ka oboe, mis Tambergi loomingus üldse olulisel kohal (ning juhtumisi ka üks minu lemmikinstrumente).

Teiseks on ooperi puhul pigem ebaharilik, et on eraldi põhjust rääkida libretost, ent kui autoriks on Jaan Kross, siis selgelt see päris suvalist, muusika kõrval üksnes taustaks jäävat sõnaseadmist ei saa tähendada – nüansirikas tekst ei lase operetlikel momentidel labaseks muutuda, traagilistele hetkedel tõuseb aga helikeelt võrdsena täiendama, lisades sellele sügavust ja värve veel juurde. Niisiis on tegemist päris erilise sümbioosiga.
Kogu Rostandi näidendi tegevus ei ole loomulikult ooperisse mahtunud, libreto keskendub vaid ühele osale sellest, mille võib kokku võtta võrdlemisi lühidalt: hulljulge mõõgakangelane ja kauni hingega poeet Cyrano on armunud seltskonnadaami Roxanne’i, kuid kuna peab ennast oma suure nina tõttu erakordselt inetuks, ei julge ta vastuarmastust loota. Roxanne omakorda on aga armunud ilusasse, aga vaimuvaesesse kadetti Christiani. Cyrano kirjutab Christiani eest kirju, et too saaks Roxanne’i hurmata, nii et esialgu meest vaid välimuse pärast hinnanud daam lõpuks tema hinge armub.

Kolmandaks tuleb esile tõsta muidugi (isegi ebaharilikult) noort solistide koosseisu. Ooperilaulja küpsemine nõuab üldjuhul aega, aga ometigi oli neid noori võimekaid lauljaid hirmus hea kuulata.
Esietendusel laulis peaosa Raiko Raalik ning kuigi mul ei olnud tema suhtes mingisuguseid ootusi ega eelarvamusi, olin eelnevalt siiski veidi pettunud, et kuulmata jääb Simo Breede. Asjata, sest olin põhimõtteliselt lummatud esimesest Raaliku lauldud noodist peale – väga väljendusrikas, sooja tämbriga bariton.
Üllast tõsidust oli Raaliku Cyranos muidugi oluliselt rohkem kui uljast mõõgakangelast, aga eks nimelt nii õnnestus tal usutavaks mängida ka Cyrano olemuse tuum – väärikus. Nii noore (30-aastase) laulja poolt väga tugev  ja samas silmapaistvalt maitsekas sooritus igas mõttes.

Pirjo Jonase kehastatud Roxanne ei ole nii selgepiiriline, aga eks  kangelanna teeb ooperi jooksul läbi ka teatava metamorfoosi (kuigi mitte niisuguses ulatuses nagu “La Traviata” Violetta) kui kapriissevõitu armastuseigatsusest (mille nimel võiks ehk ka teiste tunnetega veidi mängida) saab küpsem ja sügavam tunne. Vokaalselt on Roxanne’i partii vast Eesti ooperi keerulisemaid ning Pirjo Jonas laulis need koloratuurid välja väga kenasti.

Solistide kolmikust mu jaoks nõrgim nii vokaalselt kui dramaatiliselt oli tenor Oliver Kuusik kadett Christiani osas (aga eks me teame ka, et mul on tenoritega alati mingi kana kitkuda).
Mingil mõistetaval või mõistetamatul põhjusel heiastusid mulle Cyrano ja Christiani omavahelist dünaamikat jälgides natuke hoopis “Sevilla habemeajaja” Figaro ja Almaviva, ent mingil äraspidisel moel mitte sarnasuse, vaid erinevuse tõttu. Nii Almaviva kui Christian vajavad ju oma armuasjus järeleaitamist, aga võrreldes Figaro lustliku jantlikkusega on Cyranos hoopis enam mingit tumedat tõsimeelsust, isegi õige kübeke deemonlikkust (Lermontovi vaimus) ning võrreldes üsna tegusa ja algatusvõimelise Almavivaga on Christian karakterina palju nõrgem, ehkki ajutise enesekindluse hoos otsustab ta korra ka Cyrano teenetest loobuda ning ei saa seepeale Roxanne’i juuresolekul suust muud kui “ma armastan teid, armas”, mis on märksa poeetilisemate meelitustega harjunud daamile suur pettumus (“ma ihaldasin koort, te pakute vaid piima”).

Nagu üldiselt iga uus ooperilavastus ikka, on ka “Cyrano de Bergarac” tõstatanud küsimuse, kas ja mil määral võiks ja saaks ooper tänapäeva inimest kõnetada.
Võib muidugi selle peale vastuseks küsida,  kas üldse on tarvis üht 17. sajandi Pariisi paigutatud tegevustikuga ooperit kraedpidi kaasaega tirida, aga teiselt poolt oleks sellise arutluse püstitamata jätmine mu meelest ilmselge märk kujutlusvõime puudumisest.
Mis sellest, et minu meelest on kogu selle ooperi temaatika ju täiesti ajatu, järelikult ka kaasaegne ning takerdumine vaid välisesse vormi näitab ju fantaasiapuudust, ei?

Nii ilmselgeid seoseid kaasajaga nagu sotsiaalmeedia pakutavad piiramatud võimalused esineda võõra identiteediga, ei hakka ma isegi tõmbama, aga ilma selletagi saab hõlpsasti tõstatada mitmeid üldinimlikke küsimusi.
Kui kumbki mees ei uskunud, et võiks iseendana Roxanne’i armastust pälvida, siis kas küsimus oli ausas eneserefleksioonis, madalas enesehinnangus või milleski muus?
Kui Roxanne armus kõigepealt Christiani välimusse, aga armastama hakkas teda vaimu ja hinge pärast, siis keda ta tegelikult ikkagi armastas, arvestades, et kõik kirjad kirjutas talle Cyrano?
Kas sellel valede puntral üldse oleks saanud mingi muu lahendus olla ning kas keegi tegelikult ka midagi võitis?
Kas nii Cyrano kui Christian ei käitunud mitte mõlemad eriti egoistlikult, kui üks uskudes, et on liiga inetu (“ja mina näotu nagu ainult mina”), ja teine, et on liiga loll (“sest sõnades ma olen loll, nii loll, et tapab häbi”), üritasid saada kellekski teiseks, jätmata Roxanne’ile endale üldse võimalust otsustada, kas või keda suudaks ta tolle puuduste kiuste või just nende tõttu armastada?
Selle kõik võtab tegelikult lavastuse tavapärasest erinev (lühendatud ja samas sellisena võrdlemisi avatuks jääv) lõpp väga hästi kokku:
Roxanne: Kuid miks te olite kõik need viisteist aastat vakka, kui selle kirja peal nii kõnekalt on pisaraidki teilt…?
Cyrano: Kuid veri siin on Christianilt.

Mida mul tegelikult siiski kõige keerulisem tõsiselt võtta, on Roxanne’ suutmatus aru saada, kes Christiani suu läbi tegelikult kõneleb. Jah, ta arutleb küll, et Christiani taip on veidralt vahelduv (“ta muusa vahest kaob ja kaob ta kõnest värskus”), kuid üksnes armunud (või pigem ehk armuda otsustanud) inimesele omase kalduvusega otsida ja märgata ainult oma narratiivi kinnitavaid märke ning kõike muud leidlikult ignoreerida, ei anna võib-olla ikkagi seda intuitsiooni täielikku puudumist päris veenvalt selgitada.

Ja siis on veel muidugi nina. Ehk siis antud juhul selle suure nina puudumine. Mind ei seganud see ninatus muidugi vähimalgi määral, ei, mis, suisa vastupidi, see oli just väga hea, et polnud otsustatud mingi groteskse võltsnospli külge kleepimise kasuks, aga samas ma natuke tahaks siinpuhul kuulda mõne sellise vaataja arvamust, kes ehk üldse esimest korda ooperisse sattus.
Et kui pikk kena bariton kurdab, et ta on kohutavalt inetu ning ilusaks kiidetud tenor näeb välja, nagu, noh… tenor, siis kas sellest tekib ooperižanri sügava tinglikkuse ja ebaloogilisusega harjumata vaataja jaoks mingi segav dissonants, eriti loo puhul, mis on otseselt üles ehitatud ilusa ja inetu, sisemise ja välise ilu, keha ja hinge (ja vähemalt minu jaoks ka intellektuaalse ja seksuaalse tõmbe, ehkki see võib-olla ooperis nii otseselt esile ei tule) vastandusele. Äkki ma siiski lihtsalt alahindan inimeste kujutlusvõimet?

Mulle isiklikult muidugi meeldib väga, kui vaatajale jäetakse kõik puust ja punaselt ette tegemata ning piirdutakse (kui üldse) napi markeerimisega. Selle eest lähevad plusspunktid lavastaja Mare Tommingasele, kes oli ühtlasi ka lava – ja kostüümikujundaja ning valgus- ja videokujunduse idee autor.
Kostüümide anonüümsusega oli küll ehk pisut liiga kaugele mindud, aga minimalistlik, üsna määratlematusse aegruumi paigutatud lavakujundus mulle jällegi meeldis.
Niikuinii on see praktiliselt alati hea, kui jäetakse palju ruumi ja õhku muusika ning kujutlusvõime tarvis, ning nii tugeva muusika ja teksti sümbioosi puhul oleks suisa päris häbiasi olnud, kui see oleks maetud dekoratsioonide kuhja alla.

Kõigele eelmainitule lisaks oli mõistagi orkestriaugus ka Vanemuise sümfooniaorkester ning dirigent Risto Joost selle ees, aga ausalt öeldes olin kõige muu jälgimisega nii hõivatud, et spetsiaalselt orkestri jaoks enam ühtki meelt üle ei jäänud, aga küllap näitab taoline orkestri ehk teataval määral endastmõistetavana võtminegi niihästi seda, kuidas kõik liitus üheks nauditavaks tervikuks kui ka asjaolu, et ju sealt midagi kõrva kriipivat ei kostnud.

Sel hooajal kahjuks rohkem etendusi ei ole, aga uuel hooajal on teil minu kindel soovitus vaatama minna. Või tulge koos minuga. Sest ma kavatsen igal juhul näha ka teist koosseisu. Ja siis kindluse mõttes uuesti esimest. (★★★★★)

PS. Kaks nädalat “Cyrano de Bergeraci” lainel on kaasa toonud selle, et täpselt sama kaua seisab mu kapinurgal puutumatult ja kuulamatult Metallica uus plaat. Metallica. Uus. Plaat.

2 responses to “Ninakus ja ninatus – “Cyrano de Bergerac” Vanemuises

  1. Ma lugesin ja mõtlesin (enne, kui lõppu jõudsin), et pakuks välja idee minna koos ooperisse, sest minu ooperiteadlikkus ja -kogemus on väga puudulik, aga siis hakkasin kõhklema, sest a) pealetükkiv ja b) juulis-augustis, kui ma Eestis olen, pole ooperit. Ja siis sa kutsud ise inimesi endaga ooperisse. Pealetükkivuse probleem lahenes, logistiline probleem kahjuks mitte…

    Meeldib

    • Pealetükkivuse pärast pole küll vaja muretseda! Logistikaga on muidugi probleem (sest suvel pole Eestis vist tõesti eriti muud kui Saaremaa ooperipäevad ja see ei ole üritus, kuhu ma väga kipuks), aga teinekord juhtub nii, et kui mingi mõte on õhku visatud, tekivad mõne aja pärast ka soodsad asjaolud selle ellu viimiseks. Nii et mine tea 🙂

      Liked by 1 person

Kommenteeri

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s